O nás Co nabízíme Vybavení Lékaři Rozpis Galerie Akce Mapy a kontakty Články E-shop Časté dotazy Certifikáty HOME
VETERINÁRNÍ KLINIKA SALVUS
Pondělí až Sobota 08:00-20:00
Neděle 08:00-12:00
Mimo ordinační dobu NON-STOP pohotovost
Mládežnická 1340
293 01 Mladá Boleslav
tel.: 326 731 757
Vakcinace králíků
Nejen králík v králíkárně na venkově, ale i pet-králík musí být pravidelně vakcinován – minimálně proti moru a myxomatóze.Králíci se vakcinují ve věku 10 týdnů. V případě nepříznivé nákazové situace je možno vakcinovat v ranějším věku.

Mor králíků (Virové hemorhagické onemocnění) … Šíření choroby vzniká kontaktem nemocných králíků, ale i infikovaným krmivem (čerstvá tráva z louky kam mohou i divocí králíci), vodou či bodavým hmyzem (nelze zabránit). Onemocnění má velmi rychlý průběh, někdy i v hodinách, který končí úhynem. Terapie není. Prevencí je pravidelné očkování v 6měsíčním intervalu.

Myxomatóza … Přenos choroby je stejný jako u moru. Onemocnění se projeví překrvením spojivek, výtokem z očí, otokem víček. Po těle se začnou tvořit myxomatózní uzly či vznikne plicní forma, při které se typické uzlíky (myxomy) tvořit nemusí. Specifická léčba neexistuje. Pokud některý jedinec onemocnění překoná, stává se přenašečem (zdrojem infekce). Prevencí je pravidelné očkování v 6měsíčním intervalu.

Pasteurelóza … Onemocnění se projevuje především postižením horních cest dýchacích, nejčastěji jde o vodnatý, později až hnisavý výtok z nozder. Rozšířením infekce z horních cest dýchacích eustachovou trubicí do středního ucha může dojít k zánětu středního ucha. Nebezpečnější kmeny, které se šíří krevní cestou mohou způsobit bakteriémii, což je vlastně otrava krve s rychlým nástupem, horečkami a následně rychlou smrtí. Dalším možným projevem pasteurelózy je zápal plic, zánět dělohy, tzv. pyometra nebo abscesy naplněné tuhým hustým hnisem rozmístěné různě po těle nemocného králíka. Pasteureloza se přenáší přímým kontaktem, vdechováním kontaminovaného vzduchu nozdrami, otevřenými ránami, poškozenými sliznicemi. Léčba je možná antibiotiky (ATB) a podpůrnou vitaminoterapií, ale ložiska onemocnění se ukrývají se na místech těžko dostupných pro ATB, takže po ukončení terapie často dochází k návratu onemocnění. Prevencí je vakcinace. Tu zahajujeme většinou ve věku kolem 10 týdnů, ale v rizikových chovech či velkochovech je možno ji zahájit již od 4.týdne. První vakcinaci je nutné zopakovat za 3 týdny (ve velkochovech musí být přeočkování 2x) a dále pak vždy v šestiměsíčním intervalu.
Autor: MVDr.Erika Žulkevičová Langerová
Poslední aktualizace: Optimalizováno pro rozlišení 1280 x 1024 © Salvus MB