Nejběžnější vnitřní paraziti psů a koček jsou škrkavky a tasemnice.
Téměř všechna štěňata se rodí nakažena, protože larvy škrkavek již během březosti se přes placentu dostávají do plodu. Po narození se štěňata navíc infikují mlékem feny. Larvy škrkavek se tak dostávají do střeva, odkud pronikají do krevního oběhu, kterým se dostanou do plic, jater a jiných orgánů, kde se vyvíjí. V průběhu migrace mohou způsobit zánět plic a poškozují i ostatní vnitřní orgány. Vývojový cyklus se uzavírá ve střevě, kde dospělé škrkavky produkují svá vajíčka. Vajíčka se trusem dostávají do vnějšího prostředí.
U dospělých psů je vývoj škrkavky odlišný. Z vajíčka se v zažívacím ústrojí nakaženého jedince vyvinou larvy, ty proniknou ze střeva do krevního oběhu ale zpátky, do střeva se vrací zřídka. Zůstávají „ spát“ v játrech, plících, mozku, ledvinách a svalech. U fen, které zabřeznou se larvy probudí, dostanou se zpět do krevního oběhu a přes placentu infikují plod.
U koček je vývojový cyklus škrkavek podobný. S jediným rozdílem, že koťata se rodí nenakažená, protože larvy škrkavek nenapadají koťata během nitroděložního vývoje. K prvnímu nakažení škrkavkami dochází u koťat při sání mléka.
Odčervovací schéma u psů: 2,4,6,8,10 a 12 týden, dále po 3 měsících do 1 roku, dospělé psy postačí odčervit 1x za 3-6 měsíců, nejméně 1x ročně.
Odčervování u koček: 3-4,8,10,12 týden a 4,5,6,9 a 12 měsíc věku kotěte. Dospělé kočky odčervovat jednou za 3 měsíce, jsou-li venkovní (tzv. lovci myší).
Nejnázornější je to na níže uvedených videích, které jsou uveřejněné se souhlasem firmy Bayer.